Jaką prowizję pobiera zazwyczaj biuro nieruchomości?

Decydując się na sprzedaż lub kupno nieruchomości zastanawiamy się często czy nie skorzystać z usług agencji nieruchomości. Nie zawsze potencjalny nabywca ma możliwość bezpośredniego dotarcia do osoby która chce wystawić daną nieruchomość do sprzedaży. Wiele osób odstraszają również związane z umową kupna-sprzedaży formalności. W takich sytuacjach zazwyczaj staramy się poprosić o pomoc  biuro nieruchomości  lub agencje pośredniczące w sprzedaży mieszkań i domów w danej okolicy.

Zawsze w takiej sytuacji gdy negocjacje cenowe między nabywcą a sprzedającym dochodzą do punktu, w którym tak naprawdę o tym czy umowa zostaje zawarta decyduje różnica kilku bądź najwyżej kilkunastu tysięcy zł.  można zadać sobie pytanie czy przy bezpośredniej sprzedaży takiego lokalu nie byłoby dużo łatwiej uzgodnić warunki odpowiadające obu stronom takiej transakcji. W typowych warunkach na rynku nieruchomości agencja lub biuro nieruchomości pobiera bowiem prowizję mniej więcej w takiej właśnie wysokości.

Ile wynosi przeciętna prowizja jaką pobiera biuro nieruchomości i na kim spoczywają związane z tym koszty?

W większości zawieranych na polskim rynku nieruchomości transakcji prowizja agencji nieruchomości mieści się w przedziale od 1 do 5% wartości nieruchomości. Najczęściej wynagrodzenie agencji czy biura na oscyluje wokół wartości między 10 000 a 20 000 zł. Wiele zależy tutaj oczywiście od uwarunkowań lokalnych oraz od standardu i wielkości samego lokalu. Nieco inaczej wygląda przecież praca agenta nieruchomości współpracującego bezpośrednio z deweloperami a inaczej wyglądają obowiązki agenta pośredniczącego w sprzedaży mieszkania z wielkiej płyty w dużym bloku mieszkalnym.

Niezależnie jednak od właściwości samego lokalu zawsze musimy liczyć się z tym, że w ostatecznym rozrachunku koszty prowizji dla agencji nieruchomości pokrywają tak naprawdę obydwie strony transakcji –  niezależnie od zapisów w samej umowie. Nawet bowiem w sytuacji gdy biuro nieruchomości teoretycznie przerzuca koszty prowizji dla kupującego oferując mu wyższą cenę wyjściową, w praktyce zazwyczaj aby dopiąć transakcji trzeba właśnie o kwotę prowizji pomniejszyć sumę jaką w rezultacie otrzyma nabywca.

Tekst powstał dzięki pomocy – Biuro Nieruchomości ARKA Wodzisław Śląski