Jak wybrać baterię umywalkową? Typy, rodzaje, rozwiązania
Wyposażenie łazienki w nowym domu lub zmiana aranżacji jest sporym wyzwaniem dla większości z nas. Ostatecznym detalem podkreślającym urodę wyposażenia łazienki jest armatura łazienkowa.
Jak dokonać wyboru baterii łazienkowych? Czym się kierować? Jakie są rodzaje baterii łazienkowych? Zapraszamy do lektury!
Podział baterii łazienkowych ze względu na sposób montażu
Rodzaje baterii łazienkowych doskonale widoczne są w sklepie z bateriami łazienkowymi https://sklep.sotbe.com/baterie-lazienkowe-umywalkowe
Sposób, w jaki jest doprowadzona woda do pomieszczenia łazienki może determinować sposób montażu armatury, a co za tym idzie: rodzaj baterii. Czemu?
Jednym z najstarszych sposobów montażu baterii łazienkowych jest zamontowanie armatury na ścianie, na powierzchni tynku czy okładziny ściany. Te typ armatury nazywa się potocznie: bateria ścienna natynkowa.
Był to jeden z pierwszych rodzajów baterii łazienkowych. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość dowolnego wykorzystania miejsca na obwodzie i krawędziach zlewozmywaka, gdyż kran wychodzi ze ściany nad zlewem. Minusem jest konieczność umieszczenia baterii dokładnie w miejscu wyprowadzenia wody ze ściany, czyli nie mamy możliwości zmiany miejsca usytuowania umywalki.
Wewnętrzne części baterii natynkowej są widoczne dla oczu użytkownika, ukryte jedynie za rozetami maskującymi.
Innym sposobem montażu baterii na ścianie jest armatura łazienkowa podtynkowa. Dla oczu użytkownika widoczna jest wyłącznie wylewka i dźwignia/dźwignie do regulacji wody. Mieszacz i głowice raz z korpusem umieszczone są pod tynkiem. Rozwiązanie estetyczne, nowoczesne i minimalistyczne.
Bateria podtynkowa daje możliwość dowolnej aranżacji i wyboru miejsca umieszczenia armatury, lecz wymaga wykonania bruzd podtynkowych, którymi poprowadzi się wodę.
Jeśli jesteśmy zwolennikami baterii stojących, to rynek ma dla nas do zaoferowania naprawdę szeroki wybór baterii sztorcowych. To najliczniej reprezentowana grupa baterii stojących. Można je montować na krawędzi umywalki, jeśli ma wykonane otwory lub stać na blacie obok umywalki. Elastyczne wężyki i przyłącza wody są przeważnie ukryte estetycznie w szafce pod zlewem.
Baterie stojące obok zlewozmywaka są niezwykle dekoracyjne i wyglądają egzotycznie nadając wnętrzu orientalnego charakteru. Wybierając taką baterię należy sprawdzić czy wylewka trafia w środek umywalki i czy woda kapiąca nam z mokrych dłoni nie spada na blat. Trudno będzie nam wtedy utrzymać czystość wokół umywalki, a jeśli dodatkowo mamy drewniany blat, mogą tworzyć się pęcherze na powierzchni i blat się zniszczy.
Baterie łazienkowe możemy podzielić również ze względu na ilość uchwytów sterujących wodą.
Baterie składające się z dwóch kurków przypominają nieznacznie starszy typ armatury, gdy nie było mieszaczy, a woda zimna i ciepła była podawana oddzielnie. Ten typ baterii często jest spotykany na Wyspach Brytyjskich oraz jako idealne rozwiązanie w armaturze wannowej. Dużo szybciej można napełnić wannę wodą, gdy dysponuje się dwoma kurkami.
Obecnie nastąpił powrót do baterii dwuuchwytowych i znów często można obserwować takie rozwiązania w domach i budynkach użyteczności publicznej.
Baterie jednouchwytowe są praktyczne i mają realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Wymaganą temperaturę osiąga się szybciej niż w bateriach dwukurkowych, a co za tym idzie, mniej się zużywa wody.
Ciekawym rozwiązaniem do łazienek w miejscach publicznych jest bateria z samozamykaczem. Woda płynie przez kilkadziesiąt sekund, a następnie jest automatycznie zamykana. Oszczędność wody jest duża i nie ma możliwości, by użytkownik przez zapomnienie zostawił otwarty kran z płynącą wodą. Dodatkowo jest higieniczna, gdyż nie ma konieczności dotykania dłońmi i dzięki temu łatwiej się ją czyści.
Bardziej wyrafinowaną wersją baterii samozamykającym jest model z regulatorem elektronicznym. Wygląd takiej baterii pasuje do ultranowoczesnych wnętrz, gdyż ilość pokręteł i kurków jest zmniejszona do minimum, a woda płynie dokładnie tyle czasu, ile użytkownik potrzebuje. Wspaniałe, bo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie dla wybrednych klientów.