Jak zdać egzamin sep?

Aby móc pracować jako elektryk potrzebne są nam uprawnienia SEP. Jest to Stowarzyszenie Elektryków Polskich(więcej http://psichik.pl/), które przeprowadza kursy, egzamin i nadaje ludziom uprawnienia po ich zdaniu. Otrzymujemy wtedy legitymację osoby uprawnionej do prac przy instalacjach elektroenergetycznych, oczywiście na określonym poziomie i przy określonym napięciu znamionowym tych instalacji.

Pytanie, które się pojawia, to czy trudno jest zdać egzamin SEP. Otóż nie jest to aż tak problematyczne, jakby mogło się wydawać. Jeżeli uprawnienia, których potrzebujemy, mają dotyczyć możliwości pracy przy instalacjach o napięciu 400V i 230V, to wystarczy pierwszy, podstawowy poziom tych uprawnień. Są to uprawnienia do 1000V włącznie, czyli do jednego kilowolta – 1kV. Takie uprawnienia zdobyć jest najłatwiej, natomiast egzamin SEP nie jest tutaj szczególnie trudny, dlatego niemal każdy może go zdać, jeżeli tylko słuchał pilnie na kursie. Ważna jest także wiedza własna, jeżeli ktoś ją posiada to być może nawet mógłby zdać egzamin z marszu.

Nie tylko poziomy napięć są jednak charakterystyczne dla uprawnień SEP, ale też inne kwestie, takie jak kategoria. Wyróżniamy takie jak konserwacja, instalacja i pomiary. Każde z nich uprawnia nas do wykonywania innej kategorii prac, ale również egzamin SEP ma wtedy różne poziomy trudności i trzeba się na nim wykazać większą lub mniejszą wiedzą. To, jak trudny będzie sam egzamin, nie jest przesądzone jeszcze przed przystąpieniem do niego. Zależy bowiem to od egzaminatora, który będzie zawał nam konkretne pytania. U jednego człowieka zdać będzie łatwiej, u innego trudniej. Jednak jedno trzeba powiedzieć z całą pewnością: Jeżeli ktoś dobrze zna się na rzeczy, to nawet najbardziej wymagający egzaminator go na niczym nie „zagnie”.

Egzamin SEP przeprowadzany jest praktycznie w każdym większym mieście w Polsce, dlatego nie będziemy musieli nigdzie daleko wyjeżdżać, by przystąpić do niego. Ważne jest tutaj jednak by stawić się o odpowiedniej porze i być dobrze nauczonym, a na pewno szybko dostaniemy uprawnienia.

Źródlo http://kursyzawodowe.pl/oferta/