Ogród wertykalny – co warto brać pod uwagę?

Ogrody wertykalne to obecnie jedna z ciekawszych rodzajów dekoracji. Zamiast standardowych obrazów czy nawet płaskorzeźb, ogród wertykalny pozwala na uzyskanie małego dzieła sztuki składającego się z roślin oraz porostów. Tego typu ozdoba jest nie tylko niezwykle ekologiczna, ale także efektowna. Co warto wiedzieć o ogrodach wertykalnych?

Ogród wertykalny to idealna dekoracja wszędzie tam, gdzie chce się połączyć nieskazitelny wygląd pomieszczenia z elementami natury. Standardowe rośliny potrzebują doniczek i zajmują wiele miejsca. Standardowe rośliny często wymagają bardzo dobrego oświetlenia, co sprawia, że nie można ustawić ich w każdym miejscu. W przypadku ogrodu wertykalnego tego typu problemy praktycznie nie występują. Często należy jedynie zwilżyć ozdobną ścianę, by utrzymać jej odpowiedni wygląd.

Ogród wertykalny może składać się z różnego typu roślin. Obecnie najbardziej znany jest mech, który daje wiele możliwości dekoracyjnych. Mech musi być zwilżany, ponieważ w innym przypadku ściana nie utrzyma pięknie zielonej barwy. Taki problem nie wystąpi, jeśli pomieszczenie będzie odpowiednio wilgotne, jednak zniechęca to niektóre osoby do używania tego typu roślin do dekoracji. Coraz częściej jednak zamiast standardowego mchu wykorzystuje się także porosty. Te rośliny nie tylko dłużej utrzymują wodę, ale także mogą mieć różne kolory. Dzięki temu łatwiej jest stworzyć obraz, który będzie na przykład logotypem firmy w naturalnych kolorach.

Takie dekoracje jak ogrody wertykalne wykorzystywane są przede wszystkim w firmach. Obrazy składające się z roślin nie tylko sprawiają, że pomieszczenie takie jak poczekalnia staje się bardziej przytulne. Konieczność zwilżania sprawia, że w pomieszczeniu nie występuje problem suchego powietrza, które mogłoby powodować dyskomfort.

Wybierając rośliny do ogrodu wertykalnego lub korzystając z gotowych kompozycji warto zainteresować się, jakie rośliny zostały wykorzystane do danego ozdobnego elementu. Warto również zapytać, czy konieczna jest jakakolwiek konserwacja ozdoby.

Przykładowe realizacje takich ogrodów można zobaczyć na stronie http://jukogreendesign.pl/ogrod-wertykalny/