BHP w naszej firmie

Kiedy zakładamy własną firmę musimy mieć świadomość tego, że za BHP w niej odpowiadamy wyłącznie my. Duże zakłady i korporacje zazwyczaj tworzą swoje działy BHP, więc większość odpowiedzialności spoczywa na tych właśnie działach. Sytuacja zakładania firmy nie zakłada jednak przeważnie zatrudniania dodatkowych osób, do pilnowania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – a na pewno nie na samym początku.

Odpowiedzialność za BHP, dotyczy wielu aspektów. Aspekty te obejmują zarówno dopuszczanie do pracy maszyn jak i ludzi, oraz przestrzeganie odpowiednich norm środowiskowych (np. stężenie pyłów i innych substancji w powietrzy, odpowiednie oświetlenie itp.). Jak nie trudno założyć mało kto jest profesjonalnie przygotowany do tego typu zadań. Wszytko jakoś się może potoczyć dobrze – do pierwszego wypadku. Brak odpowiednich szkoleń pracowniczych lub certyfikatów na maszynach może utopić nasze marzenia o własnej działalności. Aby jednak zapanować nad tematem BHP powinniśmy sami najpierw porządnie się przeszkolić.

Kiedy mamy już odpowiednie kwalifikacje powinniśmy zacząć od szkoleń BHP dla pracowników. Według przepisów jeśli pracownik nie będzie miał szkolenia, to nie może nawet wejść na halę dla pracowników. Szkolenie BHP ma jednak jeszcze inne zadanie oprócz tego, że możemy dopuścić pracownika do pracy. Szkolenie BHP przede wszystkim musi uświadomić pracownika, że przepisy nie są po to aby utrudniać pracę i je omijać, ale faktycznie ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo dotyczy zarówno pracowników indywidualnie jak i zbiorowo. Im większą świadomość w tej kwestii mają nasi pracownicy, tym rzadziej będzie dochodzić do niebezpiecznych sytuacji.

Szkolenie BHP musi być również skuteczne o czym mowa na http://bhp-lex.pl/. Zarówno to wstępne jak i okresowe. Aby takie było to po pierwsze musimy się zaangażować, a po drugie musimy sprawić aby szkolenie takie nie było monotonne i nurzące. Jeśli tego nie dopilnujemy pracownicy będą tam tylko ciałem, ale nie będą nas słuchać. W takiej sytuacji niewiele z niego wyniosą.